„Witaj, majowa jutrzenko,
świeć naszej polskiej krainie”
W tym roku obchodzimy 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja - pierwszej w Europie i drugiej na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych).
Konstytucja, zgodnie z duchem oświecenia, wprowadziła trójpodział władzy, dzieląc ją na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Zniosła liberum veto i wolną elekcję, uznawane powszechnie za główne przyczyny słabości i upadku państwa. Religia katolicka pozostała religią panującą, ale ustawa wprowadziła zasadę wolności wyznania. Rzeczpospolita stała się monarchią parlamentarną.
Ustawa Rządowa obowiązywała jedynie przez rok: od maja 1791 do maja 1792. Jej przeciwnicy zawiązali konfederację targowicką i zdelegalizowali Ustawę Rządową. Wojna w jej obronie w 1792 r. zakończyła się klęską Rzeczypospolitej.
3 maja – rocznica uchwalenia Konstytucji – to jedno z ważniejszych polskich świąt narodowych. Przez lata zaborów, ale także po odzyskaniu niepodległości data ta stała się symbolem walki Polaków o odzyskanie suwerenności i niezawisłości państwa.
„Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,
A na tej fladze – biel jest i czerwień.
Czerwień to miłość. Biel – serce czyste.
Piękne są polskie barwy ojczyste”.
Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, jedno z najmłodszych świąt w Polsce, obchodzone jest 2 maja między – Świętem Pracy i Świętem Konstytucji 3 Maja. Wprowadzone zostało na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. Jednocześnie 2 maja obchodzony jest jako Dzień Polonii i Polaków za granicą.
Zgodnie ze zwyczajem, tego dnia Polacy wywieszają biało-czerwoną flagę w oknach, przed domem, na balkonie, czy w miejscu pracy. Powiewająca na wietrze flaga to znak suwerenności i tożsamości Naszego Narodu.
„Naród, który traci pamięć
jest narodem bez przyszłości”.
Jan Paweł II
Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Biuro Programu „Niepodległa” organizuje ogólnopolską akcję #mojaflaga. W akcji może wziąć udział każdy, kto wywiesi flagę przed domem, na balkonie czy w miejscu pracy, następnie zrobi sobie z nią zdjęcie i udostępni je w mediach społecznościowych z opisem #mojaflaga.
Do wszystkich skierowana jest również #AkcjaKokarda Narodowego Centrum Kultury, które na swoich stronach publikuje film instruktażowy zachęcający do własnoręcznego wykonania kokardy narodowej. NCK przygotowało także pakiet edukacyjny „Barwy Wspólne” - do pobrania i gry w domu.
http://www.centrum.polaniec.pl/kategoria-dzialalnosc/55-wydarzenia-ckisz/1956-majowka-z-barwamiwspolnymi-z-nck
Najlepszy czas na czytanie? Teraz! Mniej stresu, lepsza przyszłość.
Zachęcam do wykorzystania tej trudnej sytuacji, w jakiej nagle wszyscy się znaleźliśmy, na czytanie książek. Książki uczą czegoś dobrego, pobudzają do refleksji lub śmiechu, doskonalą język, rozwijają wyobraźnię, przynoszą dobre wzorce zachowań - życzliwości, uczciwości, mądrości czy odwagi, a bohaterowie książkowi stają się prawdziwymi przyjaciółmi. Warto więc sięgnąć po książki.
Więcej infirmacji w zakładce: biblioteka szkolna.
Szanowni Rodzice,
Drodzy Uczniowie,
w przeddzień Świąt Wielkanocnych
składamy najserdeczniejsze życzenia.
Niech radość i nadzieja,
które towarzyszą tym dniom,
wypełniają Państwa domy
przez cały rok.
Życzymy wiosennej pogody ducha
i odpoczynku od codziennych trosk.
Dyrektor i pracownicy szkoły
Szanowni Państwo, dnia 31.03.2020 r. w godzinach 8.30-12.00 prosimy o uregulowanie opłat za obiady (marzec).
Szkoła - 45 zł
Przedszkole - 36 zł
Prosimy, aby osoby dokonujące wpłat miały wyliczone pieniądze.
W naszej szkole od 25.03.2020 r. do odwołania rozpoczynamy realizację podstawy programowej na odległość.
Zestawy zadań powtórkowych
Świąt wypełnionych radością i miłością,
Niosących pokój i odpoczynek.
Nowego Roku spełniającego wszelkie marzenia,
Pełnego optymizmu, wiary, szczęścia i powodzenia.
życzą:
Dyrektor oraz pracownicy szkoły