"Roślinka w moim pokoju"
Zadanie z zakresu edukacji ekologicznej
realizowane jest dzięki współfinansowaniu:
W roku szkolnym 2013/2014 uczniowie Zespołu Oświatowego w Szyszkach pod opieką pani Agnieszki Bogusz i współpracy z panią Renatą Kruk przystąpili do projektu ekologicznego.
Sprawozdanie z realizacji projektu
więcej zdjęć tutaj >> http://szkolaszyszki.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=25
więcej zdjęć tutaj>> http://szkolaszyszki.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=29
.
więcej zdjęć tutaj>> http://szkolaszyszki.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=31
więcej zdjęć tutaj>> http://szkolaszyszki.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=32
WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO „ŚMIECI MNIEJ – ZIEMI LŻEJ”
W dniu 28 marca 2014 r. rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pn. „ ŚMIECI MNIEJ – ZIEMI LŻEJ” skierowany do uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Stoczek Łukowski.
Konkurs zorganizowano w ramach zadania z zakresu edukacji ekologicznej współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
w kategorii kl. I-III szkoły podstawowej:
I miejsce - Aleksandra Zadrożny – Szkoła Podstawowa w Kisielsku
II miejsce - Aleksandra Miszta – Szkoła Podstawowa w Starej Prawdzie
III miejsce- Weronika Kopeć- Szkoła Podstawowa w Starych Kobiałkach
w kategorii kl. IV-VI szkoły podstawowej:
I miejsce – Karina Salwa – Szkoła Podstawowa w Starej Prawdzie
II miejsce – Alicja Lasota – Szkoła Podstawowa w Starych Kobiałkach
III miejsce – Beata Bieniek - Szkoła Podstawowa w Starych Kobiałkach
Wyróżnienia:
Michał Rosa - Szkoła Podstawowa w Starej Prawdzie
Dominika Wójcik - Szkoła Podstawowa w Starej Róży
Jacek Sałasiński - Szkoła Podstawowa w Kisielsku
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i opiekunom. Gratulujemy zwycięzcom.
Nagrody wręczone zostaną do 14 kwietnia 2014 r.
Komisja Konkursowa:
Iwona Brodzik – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej
Zbigniew Bogusz – Naczelnik Wydziału Inwestycyjnego Urzędu Gminy Stoczek Łuk.
Renata Kruk – Inspektor Urzędu Gminy Stoczek Łukowski
Zadbajmy o czystość sumień!
„...Trzeba uświadomić sobie, że istnieje ciężki grzech przeciwko środowisku naturalnemu, obciążający nasze sumienie, rodzący poważną odpowiedzialność przed Bogiem – Stwórcą. W rodzinie i w szkole nie może zabraknąć wychowania do szacunku dla życia, dla dobra i piękna. Wszyscy ludzie dobrej woli powinni współdziałać w tym wielkim dziele...”
Jan Paweł II
Z pewnością każdy z nas zapytany o to, czy jest dobrym katolikiem, bez wahania odpowiedziałby - tak. Większość ludzi jest przekonana, że do świętości wystarczy udział w coniedzielnej Mszy świętej i korzystanie z sakramentu pokuty kilka razy do roku. Jednak jako współcześni chrześcijanie popełniamy jeden podstawowy błąd. Nie dostrzegamy obecności Boga w codziennych sprawach, a przecież On jest przy nas nie tylko „od święta”.
Pan obecny we wszystkich dziedzinach naszego życia oczekuje od nas posłuszeństwa i poszanowania tego, czym nas obdarzył. Bóg jest stwórcą świata, człowieka, ale także wszelkich roślin i zwierząt. Warto więc zadać sobie pytanie: Czy dobry katolik może wywozić śmieci do lasu? Przecież Bóg Ojciec, oddając człowiekowi świat do użytku, przykazał mu dbać o niego. Zacznijmy poczuwać się do tego obowiązku i zatroszczmy się o ochronę naszej planety! Zanieczyszczając środowisko, sprzeciwiamy się Bożej woli, czyli popełniamy grzech. Tak niewiele trzeba, aby złe przyzwyczajenia przekształcić w dobre nawyki. Wystarczy odrobina dobrej woli, by zacząć zmieniać świat na lepsze…
Oto ekologiczny dekalog, którego powinien rzetelnie przestrzegać każdy dobry katolik w trosce o piękno otaczającego go świata:
1. Nie będziesz wywoził śmieci do lasu.
2. Nie będziesz spalał gum, folii i plastików.
3. Pamiętaj, abyś segregował wszelkie odpady.
4. Szanuj swoją matkę naturę.
5. Nie niszcz roślin.
6. Nie krzywdź zwierząt.
7. Nie marnuj wody.
8. Nie zanieczyszczaj powietrza.
9. Oddawaj do punktów zbiorczych aluminium, makulaturę.
10. I wszystkie rzeczy, które nadają się do recyklingu.
Drogi Czytelniku, zatrzymaj się na chwilę i pomyśl, co ty możesz zrobić, by ratować naszą planetę. Pamiętaj, że dbając o czystość środowiska, dbasz jednocześnie o czystość swojego sumienia…
Marlena Wójcik
kl. III gimnazjum
Zespół Oświatowy
im. Armii Krajowej
w Kisielsku
zadanie współfinasnowane ze śrdków WFOŚiGW w Lublinie
Dbajmy o nasze cmentarze
Cmentarze to miejsca zadumy i szczególnej obecności naszych bliskich, którzy odeszli do wieczności. Bardzo chętnie odwiedzane w różne święta, a zwłaszcza w Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Ludzie spędzają chwile przy grobach bliskich modląc się i zapalając znicze. Większość z nich nie myśli wtedy o odpadach powstających w tych miejscach. Niestety wytwarza się ich tam bardzo wiele.
Odpady na cmentarzu pochodzą z dwóch źródeł. Pierwszym z nich są same cmentarze, drugim rzeczy przynoszone przez osoby odwiedzające, które w większości, po krótkim czasie, stają się śmieciami. Do pierwszej grupy zaliczamy głównie odpady z pielęgnacji drzew, krzewów i kwiatów oraz niewielkie ilości ziemi i kamieni. Do drugiej- wypalone znicze, stare, zniszczone wiązanki i wieńce oraz sztuczne kwiaty, uszkodzone wazony lub inne naczynia ceramiczne. Do tej grupy zaliczymy również różnego rodzaju opakowania, z którymi przychodzimy na cmentarz typu folia lub tektura.
Śmieci te powinny być sprzątane i umieszczane w odpowiednio oznaczonych pojemnikach lub workach. Odpady zielone powinny być kompostowane. Ludzie nie powinni starym zwyczajem wrzucać wszystkich śmieci do jednego „worka”. Niestety, mimo upomnień takie obrazy można spotkać na polskich cmentarzach. Góry różnych śmieci „wyrastające” z jednego pojemnika. Zdarzają się również osoby, które przywożą śmieci z domu i wrzucają do kontenerów stojących przy cmentarzu obciążając parafię dodatkowymi kosztami. Księża apelują, aby z rozsądkiem czcić pamięć zmarłych i nie zasypywać grobów sztucznymi kwiatami.
Cmentarz to wyjątkowe miejsce dla wielu ludzi, dlatego warto o niego dbać i sprzątać regularnie. Trzeba również pamiętać o segregacji śmieci, gdyż jest to niezwykle ważne dla naszej planety i dla naszego istnienia.
ZO w Szyszkach
Ograniczanie ilości i segregacja odpadów na cmentarzach
Cmentarze to miejsca zadumy i szczególnej obecności naszych bliskich zmarłych. Chętnie odwiedzamy je. Rzadko wtedy myślimy o odpadach powstających w tych miejscach. I słusznie, bo widok odpadów wylewających się z kontenerów na śmieci nie powinien zakłócać nam chwil spędzanych przy grobach bliskich.
Zgodnie z zasadami działania nowego systemu gospodarowania odpadami zarządca cmentarza (jednostka gminna, parafia lub związek wyznaniowy) jest zobowiązany do zapewnienia właściwej gospodarki nimi. Czyni to poprzez selektywne zbieranie odpadów w miejscach do tego przeznaczonych, a następnie przekazywanie ich do unieszkodliwiania. Tak dzieje się również w naszej parafii.
Odpady na cmentarzach pochodzą z dwóch źródeł. Pierwszym z nich są same cmentarze, drugim rzeczy przynoszone przez odwiedzających, które z reguły, w dość krótkim czasie, stają się śmieciami. Do pierwszej grupy zaliczymy odpady naturalne ( biodegradowalne ): chwasty, suche kwiaty, liście, trawę i ziemię, do drugiej – wypalone znicze plastikowe i szklane, zniszczone kwiaty z tworzyw sztucznych, wiązanki i wieńce, opakowania z tektury i folii, naczynia ceramiczne, kamienne czy też kompozytowe, tj. donice, wazony itp.
Znaczna część odpadów pochodzących z cmentarza jest biodegradowalna, co oznacza, że mogą być one przeznaczone na kompostowanie. Zazwyczaj jednak odpady naturalne są zbyt zanieczyszczone (np. plastikiem i szkłem), by mogły być wykorzystane do tworzenia kompostu.
Sztuczne kwiaty i plastikowe znicze zawierają duże ilości barwników, których składnikiem są m.in. metale ciężkie, dlatego na ogół nie mogą być surowcem wtórnym. Często produkowane są z dodatkiem regranulatu najgorszej jakości, w związku z tym kolejne ich przetworzenie powoduje pogorszenie surowca. Zdarza się, że firmy zajmujące się przeróbką śmieci nie chcą przyjmować zabrudzonych parafiną lub woskiem odpadów plastikowych czy szklanych. W tym wypadku konieczne jest ich czyszczenie, co zwiększa koszty ich wywozu. Na szczęście większość obecnie sprzedawanych zniczy to plastikowe lub szklane lampiony z wymiennym wkładem. Dzięki temu większa część znicza pozostaje czysta i nadaje się do ponownego użytku bądź recyklingu bez wcześniejszego czyszczenia. Warto o tym pamiętać przed zakupem kolejnego znicza.
Wiele parafii, w tym także nasza, zadbało o to, by na terenie cmentarza był umożliwiony dogodny recykling. W pobliżu nekropolii umieszczane są odpowiednio oznakowane kontenery na szkło, metal, plastik i odpady naturalne. Niestety nie wszyscy parafianie dbają o selektywną zbiórkę odpadów i nadal bezmyślnie wrzucają wszystkie śmieci do tych samych kontenerów.
Na co dzień pamiętamy o tym, że przebywając w miejscach pochówku zobowiązani jesteśmy do odpowiedniego zachowania, w tym także dbania o jego porządek i czystość. Niestety nie wystarczy zaopatrzyć cmentarz w pojemniki do segregowania odpadów, potrzebna jest także nasza świadomość, że recykling jest ważny, a wrzucanie wszystkich śmieci do jednego kosza nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli sami nie zadbamy o porządek, nie pomogą kolejne kontenery. Czasem wystarczy tylko odrobina kultury i chęci, aby nie zostawiać śmieci, gdzie nam się podoba. Nasz cmentarz z pewnością prezentowałby się jeszcze godniej, gdyby wszystkie śmieci znajdowały się w śmietnikach a nie poza nimi. Środowisko też by na tym mniej cierpiało.
Wiemy, jak segregować odpady w naszych domach. Dlaczego zatem zapominamy o ich segregacji na cmentarzu?!
Julia Goławska
Zespół Oświatowy w Starych Kobiałkach