Strona główna

2022/2023

Godziny otwarcia w roku szkolnym 2022/2023

 

Poniedziałek: 11:30 – 11:45

                      12:30 – 13:15

Wtorek: 12:30 – 13:35

Czwartek: 11:30 – 11:45

Piątek: 9:40 – 10:20

 

Nauczyciel bibliotekarz: J. Grzęda

 

1. „Narodowe Czytanie” jest doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość czytania. W tym roku 3 września odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której Polacy w wielu miejscowościach w kraju i za granicą czytali "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.

Dnia 5. września uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w tym wydarzeniu. Wysłuchali ballady "Świtezianka", którą odczytali z podziałem na role p. dyrektor Grażyna Podstawka, Wiktoria Słomka i Filip Gryczka uczniowie klasy VIII.

      

 

 

2. Czytamy z sercem

29 września 2022 roku świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania i Światowy Dzień Serca. Z tej okazji uczniowie klasy 8 pod opieką p. Jolanty Grzęda przygotowali obchody Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej Czytamy z Sercem.

      

3. PRZERWA NA CZYTANIE - bicie rekordu

          25 października 2022 roku uczniowie i pracownicy naszej szkoły wzięli udział w biciu rekordu czytania na przerwach w ramach III Międzynarodowej edycji „Przerwa na czytanie”. Akcja skupiła 50 uczestników. W tym dniu na wszystkie przerwy międzylekcyjne zabieraliśmy ze sobą książkę, którą wcześniej wypożyczyliśmy w bibliotece szkolnej lub przynieśliśmy z domu, a potem siadaliśmy wygodnie gdzie, kto mógł, w sali lekcyjnej bądź na korytarzu i przez całą przerwę czytaliśmy wybraną przez siebie książkę.

 

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM UCZESTNIKOM I OSOBOM ZAANGAŻOWANYM W PRZYGOTOWANIE I PROMOWANIE AKCJI NA TERENIE SZKOŁY I ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W NASTĘPNYM ROKU.

              

4. KALENDARZ ADWENTOWY

Zamiast tradycyjnego kalendarza adwentowego biblioteka szkolna zaproponowała kalendarz-wyzwanie. W tym kalendarzu zamiast czekoladek znajdowały się zadania do wykonania. Wyzwanie przeznaczone było dla uczniów klas 4-8.

Na nagrodę za cierpliwość i systematyczność zasługują:

kl. IV - Maja Budner, Łukasz Lech

kl. V - Magdalena Lech, 

kl. VI - Maja Budner, Dominika Bartosiak

 


 

Godziny otwarcia w roku szkolnym 2021/2022

Nauczyciel bibliotekarz: J. Grzęda

 

Poniedziałek: 12:30 – 13:30

                                                                      Środa: 9:45 – 10:45

                                                                      Czwartek: 10:35 – 11:35

I. NARODOWE CZYTANIE

6 września 2021 roku uczniowie klas VII-VIII wraz z p. dyrektor i nauczycielami wzięli udział w X spotkaniu czytelniczym w ramach ogólnoplskiej akcji Narodowego Czytania. Kolejny już raz nasza szkoła uczestniczyła w tym wydarzeniu. Pani Dyrektor Grażyna Podstawka oraz Pani Lidia Mączka odczytały fragment Moralności pani Dulskiej G. Zapolskiej. Dalej czytanie kontynuowali uczniowie klasy VII.

 

        

 

II. DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA 29.09.2021r.

29 września 2021 roku świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania i Światowy Dzień Serca. Z tej okazji biblioteka szkolna wraz z uczniami z klas 7a i 8a wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej Czytamy z Sercem.

  

  

III. PRZERWA NA CZYTANIE 22.10.2021r.

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 22 października 2021r. uczniowie i pracownicy naszej szkoły wzięli udział w biciu rekordu czytania na przerwach w ramach II Międzynarodowej Edycji VI Ogólnopolskiej Akcji Bicia Rekordu „Przerwa na czytanie”. Organizatorem akcji jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. „Przerwa na czytanie” to pomysł na promocję czytelnictwa, pokazanie dzieciom, że czytanie jest ciekawe. Ma ona na celu zachęcenie do sięgnięcia po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu. 

Udział w biciu rekordu wzięło 40 uczestników . W tym  dniu na wszystkie przerwy międzylekcyjne zabieraliśmy ze sobą książkę, którą wcześniej wypożyczyliśmy w bibliotece szkolnej lub przynieśliśmy z domu, a potem siadaliśmy wygodnie gdzie, kto mógł, w sali lekcyjnej bądź na korytarzu i przez całą przerwę czytaliśmy wybraną przez siebie książkę. Najmłodszym uczniom wychowawcy zorganizowali tzw. strefy czytania, gdzie słuchali książek czytanych przez swoich nauczycieli. 

Braliśmy udział w akcji po raz drugi i z pewnością nie ostatni. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie chętnie wzięli udział w akcji. Na zakończenie akcji wszystkie grupy przedszkolne i klasy zostały poproszone o wykonanie plakatu promującego czytelnictwo lub przedstawiającego zalety czytania. Plakaty zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym.

 

          

IV. NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0 na lata 2021-2025

Nasza szkoła otrzymała dofinansowanie na realizację Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa: Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych.

Otrzymane środki finansowe w kwocie 3750 zł zostały  przeznaczone na zakup nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej.

 

V. KONKURS NA "NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA"

Przez cały rok szkolny 2021/2022 trwał konkurs na "Najlepszego Czytelnika", którego celem była promocja czytelnictwa i zachęcenie uczniów do korzystania ze zbiorów biblioteki. W czerwcu komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców w czterech kategoriach wiekowych:

1. przedszkole i "zerówka" - Albert Słomka

2. klasy I-III - Alicja Bębnik

3. klasy IV-VI - Patrycja Słomka

4. klasy VII-VIII - Aleksandra Wołoszka

Laureaci otrzymali nagrody książkowe. 

Gratulujemy.

 

 

                                                                                                                                                                                                                                   

2020/2021

Nauczyciel bibliotekarz- pani Jolanta Grzęda

1. Narodowe Czytanie 2020

7 września 2020 roku uczniowie klas VI-VIII wraz z p. dyrektor i nauczycielami wzięli udział w IX spotkaniu czytelniczym w ramach ogólnoplskiej akcji Narodowego Czytania. Kolejny już raz nasza szkoła uczestniczyła w tym wydarzeniu.

Uczniowie klasy VIII odczytali fragmenty Balladyny Juliusza Słowackiego.

        

 

  

 

2. Z okazji obchodzonego corocznie w październiku Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 20 października 2020 roku uczniowie i pracownicy naszej szkoły wzięli udział w biciu rekordu czytania na przerwach w ramach I Międzynarodowej edycji V Ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie”. Akcja skupiła 50 uczestników. Braliśmy udział w akcji po raz pierwszy i z pewnością nie ostatni.

Uczniowie czytali sami, słuchali głośnego czytania nauczycieli bądź swoich kolegów i koleżanek w klasach szkolnych i na korytarzach. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie chętnie wzięli udział w akcji. Część wybierała pierwszą z brzegu książkę, a część wybierała swoją ulubioną lekturę.

Przedszkolakom nauczyciele czytali głośno swoje ulubione teksty, lektury swoich dzieci lub te, które wybrały dzieci.

Mamy nadzieję, że za rok znów się spotkamy podczas „Przerwy na czytanie” i będzie nas jeszcze więcej.

 


2019/2020

Nauczyciel bibliotekarz- pani Jolanta Grzęda

 

Biblioteka czynna

Wtorek: 9:40 - 10:50

Czwartek: 11:30 - 12:25

Piątek: 9:40 - 10:35

Dnia 13 września 2019 r. odbyło się spotkanie czytelnicze w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie 2019. Jako pierwsza fragment noweli „Sachem” odczytała pani dyrektor Grażyna Podstawka, a po niej czytanie kontynuowali uczniowie, rodzice i nauczyciele.

 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych – październik 2019 r.

Program:

1. Wystawa książek

2. Gazetka

3. Konkurs plastyczny pt. " Wyobraź sobie..."

4. „Poranek z książką” - przedszkolaki oraz uczniowie "0" i klas I-III na pierwszych lekcjach słuchali lub czytali głośno krótkie fragmenty "Słodziaków"

 

 

 Kwiecień 2020 r.

Najlepszy czas na czytanie? Teraz! Mniej stresu, lepsza przyszłość.

Zachęcam do wykorzystania tej trudnej sytuacji, w jakiej nagle wszyscy się znaleźliśmy, na czytanie książek. Książki uczą czegoś dobrego, pobudzają do refleksji lub śmiechu, doskonalą język, rozwijają wyobraźnię, przynoszą dobre wzorce zachowań - życzliwości, uczciwości, mądrości czy odwagi, a bohaterowie książkowi stają się prawdziwymi przyjaciółmi. Warto więc sięgnąć po książki.

Darmowe lub prawie darmowe zasoby udostępnione w internecie:

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

OFERTY FIRM
Legimi

Legimi to usługa oferująca dostęp do tysięcy ebooków w ramach abonamentu, zarówno na smartfonach, jak i czytnikach. Z uwagi na zamknięcie szkół serwis przygotował 20 tytułów dedykowanych uczniom w różnym wieku. Każdy może wybrać jedną darmową książkę. Wystarczy wpisać na stronie Legimi kod czytamy, a następnie zarejestrować się w serwisie Legimi i pobrać aplikację. Po zalogowaniu w niej lektura znajdować się będzie na wirtualnej półce. Kod wykorzystać można do 31 marca, ale książka będzie przypisana do konta bez ograniczeń czasowych.


EMPIK PREMIUM BEZPŁATNIE NA 60 DNI
Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhonea.

Jak skorzystać z promocji?

Na stronie 
https://liblink.pl/YyODo53Zb5 podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.
Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://liblink.pl/eGMhcfChNa
Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.
Aktywuj usługę Empik Premium.
Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.
Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.

PUBLIO - DARMOWE EBOOKI
Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

WYDAWNICTWO SQN - EBOOK ZA ZŁOTÓWKĘ
Wydawnictwo SQN przez 14 dni będzie oferowało jeden ebook dziennie za złotówkę. Adresy sklepów to 
SQNStore.pl oraz LaBotiga.pl.


2016/17

Nauczyciel bibliotekarz- pani Jolanta Grzęda

Regulamin biblioteki Zespołu Oświatowego w Szyszkach

1. Z biblioteki mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz rodzice.

2. W bibliotece zachowujemy się cicho i kulturalnie.

3. Nie wolno w niej spożywać posiłków.

4. Ze zgromadzonych zbiorów można korzystać, wypożyczając je do domu, na miejscu w bibliotece,     bądź podczas lekcji pod kierunkiem nauczyciela.

5. Jednorazowo można wypożyczyć 3 książki na okres 1 miesiąca.

6. Wykorzystane materiały powinny być natychmiast zwrócone do biblioteki, gdyż czekają na nie inni czytelnicy.

7.  Wypożyczone książki należy chronić przed zgubieniem  i   zniszczeniem.

8. Czytelnik, który zgubi lub zniszczy książkę musi odkupić taką samą bądź inną wskazaną przez bibliotekarza.

9. Wszystkie wypożyczone książki muszą być zwrócone przed  zakończeniem roku szkolnego.

10. W przypadku zmiany szkoły czytelnik zobowiązany jest przed odejściem oddać wszystkie wypożyczone materiały.

 

Biblioteka szkolna czynna:

 

Poniedziałek: 1035 – 1150

Wtorek: 1330 - 1345 

Środa: 1035 – 1050

Piątek: 950 – 1105

 

W wyjątkowych sytuacjach na życzenie czytelników.

 

 Dnia 3 września 2016 r. o godz. 10:00 przed budynkiem Zespołu Oświatowego w Szyszkach odbyło się spotkanie czytelnicze w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie 2016. Jako pierwsza fragment „Quo vadis” odczytała pani dyrektor Grażyna Podstawka, a po niej czytanie kontynuowali uczniowie, absolwenci, rodzice i nauczyciele.

        Spotkanie miało podniosły i uroczysty charakter. Fragmenty powieści zachęciły uczniów, którzy jej nie znali do przeczytania całości, natomiast u rodziców przywołały wspomnienia lat szkolnych. Czytanie „Quo vadis” było także tematem wielu dyskusji wśród mieszkańców Szyszek jeszcze kilka dni po jego zakończeniu. Akcja Narodowego Czytania miała tym większe znaczenie dla naszej społeczności, iż Szkoła Podstawowa w Szyszkach nosi imię Henryka Sienkiewicza.

 

 

PROGRAM OBCHODÓW MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH

w Zespole Oświatowym w Szyszkach 2016/2017

  • Konkurs plastyczny „Zakładka do książki” dla wszystkich uczniów.
  • Konkurs na krzyżówkę z hasłem „ Biblioteka” - szkoła podstawowa i gimnazjum.
  • Konkurs literacki „Pisać każdy może” - rymowanka zachęcająca do czytania książek (szkoła podstawowa i gimnazjum).
  • Konkurs „ Literacki Detektyw” - szkoła podstawowa i gimnazjum.

 

Nagrodzeni w konkursie na zakładkę do książki: 

Szkoła Podstawowa

Maja Budner (3-4 latki)

Magdalena Lech „0”

Anna Wiśniewska kl. II

Robert Olęder kl. III

Laura Kachniarz kl. VI

Maciej Ciołek kl. VI

Amelia Rosa kl. VI

 

Gimnazjum

Karolina Mączka kl. I

Klaudia Mączka kl. II

Ewelina Olęder kl. III

Emilia Kowalczyk kl. I

 

Nagrodzeni w konkursie na krzyżówkę:

Gimnazjum

Aleksandra Dudka kl. II

Klaudia Kuryła kl. II

Sylwia Skwarek kl. III

 

Nagrodzeni w konkursie na rymowankę:

Szkoła Podstawowa – Szymon Celej kl. III

Gimnazjum – Sylwia Skwarek kl. III

 

Gratulujemy !!!

Koniec 1 sem. 2016/17

Stan czytelnictwa w Szkole Podstawowej:

 

Klasa

Liczba wypożyczeń

Średnia klasowa

Miejsce w szkole

0

130

8,12

II

II

82

10,25

I

III

79

5,6

IV

IV

49

7

III

V

5

1,7

VI

VI

27

3

V

 

Stan czytelnictwa w Gimnazjum:

 

Klasa

Liczba wypożyczeń

Średnia klasowa

Miejsce w szkole

I

38

3,5

II

II

13

1,9

III

III

92

18,4

I

 

 

             Od dnia 29 maja do 2 czerwca 2017 r. w ramach akcji Tydzień Czytania zaproszeni goście spotykali się z uczniami i czytali fragmenty książek o różnej tematyce.

 

W konkursie na Najlepszego Czytelnika w roku szkolnym 2016/17 dyplomy otrzymują:

 

Szkoła Podstawowa:

 

Słomka Wiktoria kl. II, Skwarek Wiktoria kl. III, Kachniarz Emilia kl. IV (27 książek)

 

Gimnazjum:

 

Olęder Ewelina kl. III (56 książek)

 

Stan czytelnictwa w roku szkolnym 2016/17 w Szkole Podstawowej:

Klasa

Liczba wypożyczeń

Średnia klasowa

Miejsce w szkole

II

111

13,9

I

III

162

11,6

II

IV

59

8,4

III

V

10

3,3

V

VI

33

3,7

IV

 

Przedszkolaki wypożyczyły 211 woluminów, Zerówka: 306 (największa liczba wypożyczeń)

 

Stan czytelnictwa w Gimnazjum:

 

Klasa

Liczba wypożyczeń

Średnia klasowa

Miejsce w szkole

I

40

3,6

III

II

33

4,7

II

III

111

22,2

I

 

 

 

 

 

 


2015/16

Biblioteka szkolna ogłosiła konkurs na ilustrację do wiersza Konstantego Idelfonsa Gałczyńskiego, który został rozstrzygnięty 12 marca. Nagrodzeni:

Szkoła Podstawowa kl. I - III

1. Paweł Czerniawski

2. Bartosz Radomski

3. Emilia Kachniarz, Agata Kowalczyk

Szkoła Podstawowa kl. IV - VI

1. Kinga Lewandowska

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Szyszkach
    Szyszki 66
    21 - 450 Stoczek Łukowski
  • (+25) 796-18-90

Galeria zdjęć