Patron szkoły

15 listopada 1988 roku szkoła otrzymała imię wielkiego Podlasianina - Henryka Sienkiewicza. Pisarz urodził się w Woli Okrzejskiej – miejscowości położonej w odległości 30 kilometrów od naszej wsi.

Znany na całym świecie, bliski sercom Polaków, tym bardziej mieszkańcom Ziemi Podlaskiej. Bujną wyobraźnię młodego Sienkiewicza podsycały dwa źródła – książki oraz historia rodziny.
Sienkiewiczowie wywodzący się prawdopodobnie z litewskich Tatarów, z dziada pradziada trudnili się rzemiosłem żołnierskim, Cieciszowscy zaś należeli do najznamienitszych rodów dawnej Rzeczypospolitej.

Po kądzieli krewnym H. Sienkiewicza był Joachim Lelewel, Jadwiga Łuszczewska, prof. Ignacy Chrzanowski.
Szkoła poświęca swojemu Patronowi wiele uwagi, z nim wiąże się cały wystrój holu na drugim piętrze.

Uroczyście obchodzony jest każdego roku Dzień Patrona szkoły, współpracujemy z innymi szkołami Sienkiewiczowskimi, trwa wymiana młodzieży z okazji różnych uroczystości.

Współpracujemy z Muzeum H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.
Pan kustosz jest częstym gościem w naszej szkole.
Organizujemy wycieczki do Muzeum. Uczestniczymy w różnych konkursach pozaszkolnych związanych z postacią naszego Patrona, szkoła również organizuje takie konkursy dla uczniów naszej szkoły i innych szkół.