Szkoła w Szyszkach funkcjonuje około 100 lat.

W okresie zaborów dzieci uczyły się kolejno w domach swoich rodziców. Nauczyciel był opłacany przez mieszkańców wsi, najczęściej zbożem lub innymi darami w naturze. Było to, oczywiście, tajne nauczanie.

W latach 1915 – 1918 w powiecie łukowskim powstało wiele szkół państwowych i samorządowych.
W tym właśnie okresie powstała również państwowa szkoła w Szyszkach.

Jak wspominają najstarsi mieszkańcy wsi – około 1918 roku społeczność wiejska zakupiła drewniany budynek mieszkalny, który zestawiono mniej więcej w środku wsi i zaadaptowano dla potrzeb szkoły. Budynek postawiono na placu ofiarowanym przez mieszkańców, tym samym, na którym dzisiaj znajduje się nowa szkoła
i boisko szkolne.
 Początkowo była to szkoła jednoklasowa, z czasem zwiększała się liczba oddziałów. Zachowane w szkolnym archiwum dokumenty, tj. arkusze ocen dowodzą, że w roku szkolnym 1922/23 w jednoklasowej Publicznej Szkole Powszechnej funkcjonowały 3 oddziały, natomiast w roku szkolnym 1924/25 były już 4 oddziały. W roku szkolnym 1930/31 utworzono tutaj 2-klasową Szkołę Powszechną, w której funkcjonowało 5 oddziałów. W takiej formie szkoła pracowała do roku szkolnego 1935/36.

Dotychczas nauka odbywała się w jednej izbie lekcyjnej, gdyż drugie pomieszczenie w budynku szkolnym
było zamieszkane  przez nauczyciela. Mimo nauki na dwie zmiany wszyscy uczniowie nie mogli pomieścić się
w jednej klasie. W związku z tym, w okresie międzywojennym szkołę przebudowano i oba pomieszczenia wykorzystywane były odtąd jako sale lekcyjne.
Nauczyciel natomiast wynajmował mieszkanie u gospodarza na wsi.

W roku szkolnym 1936/37 z powrotem powrócono do czterech oddziałów, a szkoła otrzymała nazwę
Publiczna Szkoła Powszechna I – stopnia.

Przez cały ten czas uczniowie, którzy ukończyli 4 lub 5 klas w szkole w Szyszkach kontynuowali naukę
w 7-klasowej Szkole Podstawowej w Zagoździu.

W okresie wojny szkoła funkcjonowała w miarę normalnie. Tylko w okresie epidemii tyfusu zajęcia zostały zawieszone na kilka miesięcy. Dzieci uczyły się w budynku szkolnym, ale w pewnych okresach, gdy Niemcy stacjonowali w tym budynku, uczniowie uczyli się w wynajętych pomieszczeniach. W dalszym ciągu była to szkoła o 4 oddziałach.

W roku szkolnym 1947/48 była to już szkoła o 7 oddziałach i nosiła nazwę Publiczna Szkoła Podstawowa w Szyszkach.

W roku szkolnym 1953/54 w szkole pracowało 4 nauczycieli. Na prośbę dyrektorki – J. Kachniarz WO przeprowadził generalny remont budynku. Warunki nauczania polepszyły się. Szkoła stawała się ważnym ośrodkiem kulturalnym nie tylko we wsi, ale i w okolicy. Odbywały się tu konferencje nauczycieli, organizowano wiele imprez środowiskowych, uczniowie wspierali ważne inicjatywy mieszkańców wsi, jak np. budowę remizy strażackiej.

Od roku szkolnego 1966/67 w naszej wsi zaczęła funkcjonować pełna 8-klasowa szkoła podstawowa.

Od kilku lat dzieci uczyły się również w wynajętych u gospodarzy pomieszczeniach.

W 1976 roku dyr. szkoły – Teresa Krzyzińska  na zebraniu wiejskim wystąpiła z propozycją budowy szkoły.
Mieszkańcy wsi poparli jej inicjatywę i zaoferowali szeroko zakrojoną pomoc przy budowie.
Powołano Społeczny Komitet Budowy Szkoły.

W dniu 3 czerwca 1981 roku odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego pod budynek szkoły.

Dnia 3 grudnia 1984 roku nastąpiło uroczyste otwarcie nowo wybudowanej szkoły w Szyszkach.

W ośmioklasowej szkole podstawowej uczyło się wtedy 125 uczniów, pracowało w niej 10 nauczycieli. Zaczęto myśleć o nadaniu szkole imienia.

Od 1 września roku szkolnego 1988/89 rozpoczęły się przygotowania do nadania szkole imienia
i prawa posiadania sztandaru.

W dniu 15 listopada 1988 roku miało miejsce uroczyste nadanie szkole imienia, odsłonięcie płaskorzeźby patrona oraz wręczenie sztandaru.

Szkoła otrzymała imię wielkiego pisarza, Podlasianina – Henryka Sienkiewicza.

W dniu 1 września 2003 roku powołano zespół oświatowy, który tworzą szkoła podstawowa i gimnazjum.

Obecnie uczniowie naszej szkoły zdobywają wiedzę w pięknym dwupiętrowym budynku, z odpowiednią liczbą klasopracowni, łącznie z pracownią komputerową z dostępem do Internetu i izbą regionalną. Systematycznie wzbogaca się zaplecze dydaktyczne szkoły. Pracujący tu nauczyciele stale podnoszą swoje kwalifikacje, zdobywają kolejne stopnie awansu zawodowego.

Tak jak przez wszystkie lata istnienia, dziś również szkoła stanowi centrum życia kulturalno - oświatowego naszej miejscowości.